VAT od transakcji z zagranicznymi kontrahentami
Nasza firma importuje towary z Argentyny. Ich odprawa następuje w Hamburgu i tam jest naliczane cło. Następnie towary zostają przesunięte do Polski. Dostawę tę traktujemy jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i naliczamy VAT, wystawiając fakturę wewnętrzną. W związku z importem i odprawą w Hamburgu zawarliśmy umowę z firmą niemiecką (podatnikiem od wartości dodanej), która jest przedstawicielem podatkowym. Firma ta obciąża nas fakturą, na której widnieje cło od importu towaru oraz reprezentacja fiskalna. Czy powinniśmy cło doliczyć do towaru i opodatkować wg stawki dotyczącej towaru (tj. 7 proc.), a reprezentację fiskalną opodatkować w miesiącu wykonania usługi (otrzymania faktury), stosując stawkę 22 proc.?
Rozumiem, że spółka nie jest zarejestrowana na VAT na terenie Niemiec, z uwagi na niemieckie przepisy dopuszczające takie rozwiązanie w przypadku importu towarów i bezpośrednio następującej ich dostawy do innego państwa członkowskiego.
Powinniśmy tu zatem wyodrębnić dwie operacje podlegające VAT w Polsce, tj.:
- > przemieszczenie będące wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów (dalej WNT) ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta