Jak rozliczyć się z podatku po fuzji
W wyniku łączenia się spółek kapitałowych w miejsce dwóch lub więcej spółek powstaje jedna, której przychodzi uporać się m.in. z problemem właściwego rozliczenia z podatku od dochodu uzyskanego przed i po połączeniu.
Istnieją dwie metody łączenia:
> przez przeniesienie całego majątku spółki (przejmowanej) na inną spółkę (przejmującą) za udziały lub akcje, które spółka przejmująca wydaje wspólnikom spółki przejmowanej (jest to przejęcie lub tzw. inkorporacja -art. 492 § 1 pkt 1 kodeksu spółek handlowych - k.s.h.),
> przez zawiązanie spółki kapitałowej, na którą przechodzi majątek wszystkich łączących się spółek za udziały lub akcje nowej spółki (łączenie się przez zawiązanie nowej spółki, czyli tzw. fuzja - art. 492 § 1 pkt 2 k.s.h.). Każda z tych metod to także odmienne obowiązki podatkowe w zakresie rozliczenia z podatku dochodowego od osób prawnych.
PRZEJĘCIE SPÓŁEKPo połączeniu przez przejęcie innej spółki spółka przejmująca -zgodnie z art. 93 § 1 ordynacji podatkowej - wstępuje we wszelkie przewidziane w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta