Dyscyplinarka też dla pracodawcy
Mają oni bowiem prawo rozwiązać z firmą umowę o pracę w trybie natychmiastowym, bez wypowiedzenia z winy pracodawcy.
Innymi słowy pracodawca otrzyma wówczas tzw. dyscyplinarkę.
Za co dyscyplinarka od pracownikaPodstawą prawną natychmiastowego rozwiązania umowy o pracę z winy pracodawcy jest art. 55 § 1 1 k.p. Aby uznać takie rozwiązanie umowy za zasadne, muszą być spełnione następujące warunki: > pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia, > naruszenie dotyczyło podstawowych obowiązków wobec pracownika, > o naruszeniu pracownik dowiedział się w ciągu ostatniego miesiąca.
W przeciwnym wypadku rozwiązanie umowy można uznać za niezasadne, a pracodawca będzie mógł domagać się w sądzie od pracownika wypłaty odszkodowania.
PRZYKŁADW ciągu ostatniego roku pracownik otrzymywał wynagrodzenie z tygodniowym opóźnieniem. W końcu zdecydował się rozwiązać umowę w trybie natychmiastowym z winy pracodawcy, zarzucając mu, że nie wypłacił w terminie wynagrodzenia za ostatni miesiąc. Takie rozwiązanie umowy jest zasadne,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta