Mali i średni dystrybutorzy leków znikną z rynku
-Mniejsze hurtownie, takie, które mają po 200, 300 czy 500 mln zł obrotów rocznie, w dłuższej perspektywie nie mają szans utrzymać się na rynku - ocenia Piotr Sucharski, wiceprezes Torfarmu. Jego zdaniem rośnie przepaść między ofertą mniejszych graczy a tym, co mogą zaproponować klientom najwięksi dystrybutorzy. Chodzi przede wszystkim o skalę rabatów dla aptek, ale także o sposób obsługi klientów. Podobnego zdania jest Piotr Kula, prezes badającej rynek farmaceutyków firmy PharmaExpert. - Handel lekami w naszym kraju daje średnio ok. 1,2 proc. zysku netto. Zyski w tej branży można powiększyć przede wszystkim dzięki podniesieniu obrotów - tłumaczy Piotr Kula.
W Polsce działa obecnie ok. 200 hurtowni leków. Zatrudniają one ok. 16 tys. osób. Pierwsza piątka polskiego hurtu farmaceutycznego zagarnęła już ponad 60 proc. rynku. Tworzą ją Polska Grupa Farmaceutyczna, Farmacol, Orfe, Prosper i Torfarm. Szacuje się, że hurtowni, które mają przynajmniej 1 proc. udziału w rynku, jest u nas ok. 1520. - Pozostałych 180 to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta