Przedpokój Rosji
W Kaliningradzie od pięciu miesięcy stopniowo "zwija się" strefa ekonomiczna, w której obowiązywały ulgi ekonomiczne ipodatkowe. Prowadzący tu interesy zagraniczni handlowcy niewiele się tym przejmują. Obwód jest bowiem coraz większym pośrednikiem między zachodem i wschodem Europy.
Przedpokój Rosji
Andrzej Kaczyński
Wieżę katedry -- najcenniejszej pamiątki dawnego Królewca -- przykrywa, jak dawniej, pieczołowicie odtworzony miedziany hełm. Mury, nadwątlałe jeszcze w sierpniu 1944 roku przez angielskie bomby, zostały umocnione -- dopóki nie zapadnie decyzja, czy dalej ciągnąć rekonstrukcję świątyni -- stalowym rusztowaniem. Niepewny jest natomiast los najnowszego zabytku Kaliningradu, nie dokończonej od 15 lat siedziby komitetu partii. Zamiast krzyżackiego zamczyska wielkiego mistrza zakonu, który w 1965 roku wysadzono dynamitem, nad dokładnie wyburzoną królewiecką starówką miał dominować monumentalny Pałac Sowietów.
Nikt nie wie, co począć z żelbetowym dinozaurem. Japończycy próbowali przerobić go na hotel, ale wycofali się, gdy zaczął się usuwać grunt spod fundamentów. Kaliningrad stoi, można powiedzieć, na ruchomych piaskach.
Od pięciu miesięcy "zwija się" wolna strefa ekonomiczna "Jantar". Przed dziesięcioma laty jej powołanie w Kaliningradzie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta