Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bezlitosne terminy

17 sierpnia 1995 | Prawo | WE

Art. 228 prawa spółdzielczego

Bezlitosne terminy

Wiktor E. Łyszczak

Obowiązujący art. 228 prawa spółdzielczego dotyczy skutków śmierci członka spółdzielni mieszkaniowej, któremu przysługiwało prawo do mieszkania spółdzielczego, lokalu użytkowego i garażu. Oczywiście, nie każdemu członkowi takie prawa przysługiwały. Jeden mógł korzystać tylko z prawa do mieszkania, inny -- tylko do lokalu użytkowego, wreszcie inny -- do garażu. Można też założyć, że jednemu członkowi służyły aż trzy prawa, a nawet więcej. To założenie nie jest wcale teoretyczne, jeden członek może bowiem mieć prawo do kilku mieszkań, kilku lokali użytkowych, wreszcie kilku garaży.

Dla przypomnienia: art. 228 prawa spółdzielczego zakłada, że w razie śmierci członka spółdzielni prawo, jakie mu przysługiwało, należy do spadkobierców, i to nie budzi zastrzeżeń. Poważny problem zaczyna się dopiero, gdy wczytać się dokładnie w treść tego przepisu. Chodzi o to, że wystarczy, aby spadkobierca nie dotrzymał wymienionych w nim terminów, by stracić prawo do mieszkania, lokalu użytkowego, garażu (oczywiście własnościowego) .

Można założyć, że nawet dobra wola spółdzielni nie pomoże. W pewnej sprawie, mającej znaczenie prawie precedensu, osoba przyznająca się do tego, że nie ma podstaw do roszczenia wynikającego z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 557

Spis treści
Zamów abonament