Zbito Prusaków, wygrana!
W okrągłą rocznicę batalii na polach pod Jeną zrekonstruowano jedną z największych bitew historii. Do Jeny jechaliśmy sprawdzić, jak można opowiadać o historii ciekawie i jak niemieccy gospodarze wplotą tę rocznicę w dzisiejszą europejską symbolikę. Jechaliśmy też szukać polskich śladów w jeneńskim rozdziale napoleońskiej epopei. Tak na dobrą sprawę to dopiero teraz w relacjach niemiecko-francuskich przyszedł właściwy moment na wspólne świętowanie rocznicy. W 1856 roku, w 50 lat po bitwie, Prusy wciąż czuły się zagrożone dominacją Napoleona III, bratanka wielkiego cesarza. W stulecie bitwy, w 1906 roku, Prusy czciły pamięć poległych w batalii pruskich dowódców i szykowały się do kolejnej rozprawy z Francją. Wreszcie, w 1956 roku Jena znajdowała się na terenie komunistycznej NRD, której ideolodzy potępiali i Prusy, i Napoleona jako przedstawicieli reakcyjnego militaryzmu.
Teraz rocznica bitwy była kulminacją francusko-niemieckiego " rendez-vous" roku 2006. Rekonstrukcję wbudowano w całoroczny ciąg imprez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta