Misja Lenina
Wybuch rewolucji lutowej zastał Lenina w Zurychu. Od początku wojny odcięty od kraju, rzucił się w wir szwajcarskiego socjalistycznego życia politycznego, wnosząc do niego obcego mu dotychczas ducha nietolerancji i kłótliwości. Jego zapiski z zimy 1916 - 1917 roku świadczą o gorączkowej, ale chaotycznej aktywności; to poświęcał się pisaniu broszur, to intrygował przeciwko odchyleńcom ze szwajcarskiej socjaldemokracji, to studiował pisma Marksa i Engelsa.
Wiadomości z Rosji docierały do Szwajcarii z kilkudniowym opóźnieniem. O rozruchach w Piotrogrodzie Lenin dowiedział się po raz pierwszy niemal tydzień po fakcie z korespondencji zamieszczonej w " Neue Zürcher Zeitung" z 2 (15) marca. Korespondencję nadesłaną z Berlina upchnięto na stronie drugiej między komunikatami z frontów; donosiła, że w stolicy Rosji wybuchła rewolucja i że Duma aresztowała carskich ministrów i przejęła ster rządów.
Lenin zdecydował, że musi natychmiast wracać do Rosji: wyrzucał sobie, że w 1915 roku, kiedy była po temu sposobność, nie "zaryzykował" przeniesienia się do Skandynawii. Ale jak teraz wracać? Jedyna droga do Rosji prowadziła przez Szwecję. Aby dotrzeć do Szwecji,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta