Dobre relacje z rynkiem finansowym to wyzwanie dla nowego prezesa NBP
Już wkrótce poznamy oficjalnego kandydata na stanowisko prezesa Narodowego Banku Polskiego. Dyskusja, która rozpoczęła się na ten temat, nie koncentruje się jednak, naszym zdaniem, na wątkach najbardziej istotnych z punktu widzenia charakterystyki przyszłego szefa banku centralnego. Z jednej strony bowiem, dla partii rządzącej i dla obecnej większości parlamentarnej warunkiem koniecznym jest, aby poglądy kandydata były przeciwne do poglądów obecnego prezesa Leszka Balcerowicza. Z drugiej strony, uwaga mediów koncentruje się na kwestii związanej z akceptacją kandydata przez rynki finansowe. Przyjmuje się przy tym, naszym zdaniem błędnie, założenie, że niemożliwe jest jednoczesne spełnienie tych dwóch warunków.
Warto przypomnieć, że kiedy Hanna Gronkiewicz-Waltz została wybrana na prezesa NBP, była osobą kompletnie nieznaną uczestnikom rynku, a Leszek Balcerowicz znany na całym świecie z reform gospodarczych okresu transformacji był, przed objęciem funkcji prezesa, szefem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta