Mity i trochę faktów o finansach publicznych
W Sejmie trwają prace nad przyszłorocznym budżetem. W trakcie niedawnej debaty wiele razy padało ze strony przedstawicieli rządu i koalicji zapewnienie, że finanse publiczne są pod kontrolą i w stanie ogólnie zadowalającym. Pani wicepremier Gilowska tryska wprost optymizmem, przesuwając o kolejny rok datę zbliżenia się przez Polskę do maksymalnej dopuszczalnej wielkości deficytu finansów publicznych i to w ujęciu unijnym. Obiecuje również powrót do propozycji obniżki pozapłacowych kosztów pracy. Do ustaw podatkowych wpisano niższe stawki od roku 2009. Pora więc najwyższa - jak sądzę - popatrzeć chłodnym okiem na fakty dotyczące stanu naszych finansów publicznych.
Dobrze, czyli mała stabilizacjaTrzeci kwartał był dla budżetu państwa wręcz doskonały. Wrzesień okazał się trzecim z rzędu miesiącem, kiedy budżet odnotował superatę. Zamiast prawie 3 mld przyrostu deficytu kwartał zakończył się blisko trzymiliardową skumulowaną nadwyżką. Dzięki temu zaawansowanie deficytu wyniosło zaledwie 47,4 proc. wskaźnika rocznego, podczas gdy harmonogram przewidywał, że po trzecim kwartale deficyt sięgnie już 74,1 proc. Październik przyniósł kontynuację tych dobrych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta