Wizerunki Herberta
Nieostateczny charakter ustaleń zawartych w szkicach‚ brak jednoznacznych rozstrzygnięć nie wynika z obecnej sytuacji humanistyki, wątpiącej we własne istnienie‚ ale jest wpisany w sprzeczności samego Herberta‚ również w jego autoportrety. O paradoksach tych mówi szkic Aleksandra Fiuta. Autor zauważa między innymi niekonsekwencje genealogii‚ heroicznej legendy czy "paradoks przemilczanej strony osobowości" poety. Kolejnym paradoksem jest jego pośmiertna egzystencja - osiem lat po śmierci Herbert wciąż pisze. O archiwum zdaje relację w "Portrecie..." Barbara Toruńczyk.
W książce publikują badacze różnych pokoleń. Jacek Łukasiewicz to nie tylko znawca poezji Herberta‚ ale także młodszy od poety świadek epoki. Jeśli wspomina o audycjach radiowych‚ które zatruwały i dosłownie paraliżowały słuchaczy propagandowym jadem‚ pamięta także głosy Stefana Martyki i Wandy Odolskiej. Właśnie ten wymiar świadectwa stanowi dodatkową wartość cennego szkicu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta