Pytania wstępne, czyli wspólnotowy dialog sądowy
Art. 234 traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską (TWE), dotyczący orzeczeń wstępnych wydawanych przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości na wniosek sądów krajowych, znajduje się w stanie stałej wewnętrznej ewolucji w zakresie pożądanego kształtu współpracy między Trybunałem a sądami krajowymi. Znajomość tego procesu przez polskich prawników nabiera dzisiaj szczególnego znaczenia, gdy Trybunał jest w przededniu rozpoznania pierwszej sprawy (akcyzowej) przekazanej przez sąd polski na podstawie wskazanego przepisu, a kolejne doń wpływają.
Umowna linia podziałuPrzez długi czas Trybunał do minimum ograniczał warunki formalne przekazania sprawy na podstawie art. 234, uznając, że postępowanie o wydanie orzeczenia wstępnego (prejudycjalnego) cechować ma jak największa otwartość i dostępność. Oparte jest ono na założeniu o podziale jurysdykcji: do sądów krajowych należy ocena potrzeby (konieczności) wystąpienia, do Trybunału zaś interpretacja właściwego przepisu prawa wspólnotowego. Zastosowanie w konkretnej sprawie prawa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta