Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ostatnia szarża Ułanów Jazłowieckich

20 stycznia 2007 | Polski oręż | PR
źródło: Nieznane

Ostatnia szarża Ułanów Jazłowieckich Po opanowaniu 19 września 1939 roku wsi Sieraków w Puszczy Kampinoskiej generał Roman Abraham, dowódca Grupy Operacyjnej Kawalerii, zdecydował się maszerować na Laski i Wawrzyszew, gdzie stacjonowały oddziały niemieckie stanowiące część pierścienia wokół stolicy.

Pierwszym celem stały się Laski. W pierwszym rzucie atakowały 17. Pułk Ułanów Wielkopolskich i 9. Pułk Ułanów Małopolskich, w drugim zaś 14. Pułk Ułanów Jazłowieckich. Natarcie wspierały trzy baterie dział z 6. i 7. dywizjonu artylerii konnej. Walki zaczęły się przed południem. W rejonie domków letniskowych przed Laskami szwadrony pułków9. i 17. natrafiły na opór nieprzyjaciela, który dysponował czołgami.

Ułani z 9. pułku podeszli pod mury Zakładu Ociemniałych, ale brak artylerii nie pozwalał na zdobycie budynków. Istniała również obawa o los pacjentów. Tymczasem Niemcy zaczęli ściągać odwody z 1. Dywizji Lekkiej i kontynuowanie ataku nie miało szans. W związku z tym gen. Abraham zdecydował o nocnym obejściu pieszo stanowisk niemieckich.

Jeszcze za dnia 14. i 15. Pułki Ułanów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 4046

Spis treści
Zamów abonament