W obronie prześladowanych
6 stycznia 1977 roku przechodnie w praskiej dzielnicy Dejvice obserwują szaloną gonitwę niebieskich wołg pełnych funkcjonariuszy StB (służby bezpieczeństwa) za białym saabem. Na ulicy Gimnazjalnej pościg się kończy. Aresztowani zostają pisarz Václav Havel, pisarz Ludvík Vaculík i siedzący za kierownicą aktor Pavel Landovski. Esbecy rekwirują dziesiątki zapieczętowanych kopert z przygotowanymi do wysłania kopiami deklaracji Karty. W drodze na komisariat esbek pyta Landovskiego: - Coście narobili, że na górze są tak wkur...?
Tamtego dnia trzech wspomnianych opozycjonistów miało rozesłać deklarację Karty wszystkim sygnatariuszom oraz doręczyć ją do kancelarii Zgromadzenia Federalnego. StB wiedziała o akcji, a dzięki zatrzymaniu samochodu Landovskiego w jej ręce trafił nie tylko tekst deklaracji, ale także imiona 242 sygnatariuszy. Tego samego wieczoru deklarację opublikował "Le Monde", a nazajutrz inne zachodnie gazety. Wzywała ona rząd czechosłowacki do przestrzegania praw człowieka, zapewnienia wolności słowa, prawa do sprawiedliwego procesu.
Przygotowanie tekstu i zbieranie podpisów odbywało się w grudniu 1976 roku. Ale,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta