Błądzący Zapatero
Kiedy nareszcie staliśmy się znów narodem bogatym i ambitnym, liczącym się w Europie i na świecie, José Luis Rodríguez Zapatero, przywódca socjalistów i radykałów, który doszedł do władzy po dramatycznych zamachach terrorystycznych 11 marca 2004 roku, wydaje się dokładać starań, aby zepchnąć Hiszpanię na margines wielkich spraw oraz trendów światowych i umieścić ją na powrót w rynsztoku historii.
Hiszpania, od chwili gdy pod koniec XIX wieku utraciła swoje kolonie, stała się krajem zamkniętym w sobie, trzymającym się z dala od nowoczesnych nurtów europejskich. Okrutna wojna domowa w latach 1936 - 1939, a potem dyktatura generała Franco, trwająca aż do jego śmierci w 1975 roku, również nie przyczyniły się do integracji Hiszpanii z innymi krajami w ramach tak zwanych klubów demokratycznych. Miał to zapewnić dopiero demokratyczny rząd. Od 1977 roku Hiszpania zaczęła być przyjmowana do różnych organizacji międzynarodowych, między innymi do dzisiejszej Unii Europejskiej i NATO. Przeszła proces demokratyzacji i zyskała stabilną pozycję na świecie.
Hiszpania idzie do przoduNaprawdę wielki krok naprzód Hiszpania wykonała jednak dopiero pod...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta