Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Koszmar wciąż trwa

20 stycznia 2007 | Plus Minus | PW
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Koszmar wciąż trwa Kończące wojnę w Bośni porozumienie w Dayton podpisano ponad dziesięć lat temu, ale niemal wszystkie książki i filmy, które docierają do nas z byłej Jugosławii, składają się na opowieść o niedawnym kataklizmie

Wstrząsający, ale subtelny film "Grbavica", opowiadający o cierpieniu sarajewskich kobiet, wszedł na nasze ekrany 19 stycznia. Podobnie jak inne trafiające do nas obrazy z krajów powstałych po rozpadzie Jugosławii "Grbavica" jest czymś więcej niż tylko lizaniem ran. To przenikliwe studium zła, jego pochodzenia i następstw, przypomina, że w jednoczącej się Europie tak niedawno doszło do krwawych rzezi, masowych gwałtów, tworzenia obozów koncentracyjnych. Wojna nie tylko demoralizowała. Obróciła też w pył system wartości, mieszała pojęcia. Ale, paradoksalnie, uczyniła je też bardziej czytelnymi, sprowadziła do podstawowych, słownikowych znaczeń. Może właśnie dzięki temu postjugosłowiańscy pisarze i filmowcy mają wręcz porażającą zdolność analizowania własnej historii. W książkach, które w ostatnich latach przetłumaczono na polski, oraz ekranowych historiach, jakie można co roku oglądać podczas Warszawskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego, nie ma patosu, rozpamiętywania, wskazywania winnych. Jest natomiast to, co najważniejsze - przekonanie, że bez zrozumienia własnej przeszłości nie da się żyć.

Warto przestudiować bałkańską lekcję...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 4046

Spis treści
Zamów abonament