Wybory bez wyboru
Podczas konferencji w Jałcie w lutym 1945 r. mocarstwa postanowiły, iż w Polsce w "możliwie najbliższej przyszłości" odbędą się "wolne, nieskrępowane, powszechne i tajne wybory". Dawało to nadzieję społeczeństwu na zmianę narzuconego przez Sowietów porządku. Komunistom udało się jednak odwlec termin wyborów o prawie dwa lata. Wykorzystali je na wzmocnienie własnej pozycji i takie przygotowanie głosowania, aby zapewnić sobie miażdżące zwycięstwo, niezależnie od woli społeczeństwa.
Wnioski z referendumPierwszym pretekstem dla przesunięcia daty głosowania stały się długotrwałe rozmowy na temat utworzenia bloku jedności narodowej, a więc wspólnej listy wszystkich partii. Gdy negocjacje zakończyły się fiaskiem, pojawiła się idea referendum, które miało być sprawdzianem siły PPR i jej sojuszników. "Głosowanie ludowe", przeprowadzone 30 czerwca 1946 r., stało się dla komunistów wielkim poligonem doświadczalnym.
Wnioski wyciągnięte z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta