Maklerska pula
Maklerska pula
Polskie giełdy towarowe
(5)
W okresie międzywojennym funkcjonowały w Polsce trzy giełdy mięsne: w Warszawie (od 1931 roku) , w Lublinie (od 1933) i w Łodzi. Statut Giełdy Mięsnej w Łodzi został zatwierdzony przez ministra przemysłu i handlu 19 września 1936 roku. Chociaż komitet organizacyjny tej instytucji rozpoczął swoje czynności w 1930 roku, to giełda miała swoją inaugurację 15 października 1937 r.
Giełda była osobą prawną i instytucją prawa publicznego, a jej członkowie zostali podzieleni na 4 grupy zawodowe (kurie) . Przedmiotem obrotu na ulicy Inżynierskiej były zwierzęta rzeźne, mięso i jego przetwory, produkty poubojowe w stanie surowym i przerobionym. Rada giełdy na swoim pierwszym posiedzeniu wybrała prezesa -- został nim inż. Zbigniew Wilski. Interesującym jest to, iż ta sama osoba była prezesem Rady Giełdy Zbożowo-Towarowej w Łodzi. Zgodnie z istniejącymi przepisami prawnymi rozpoczęły działalność komisje: Rozjemcza, Dyscyplinarna, Odwoławcza, Kwalifikacyjna, Regulaminowa, Notowania Cen i Rewizyjna. Z 17 osób, które przystąpiły do egzaminu na maklerów, zatwierdzono siedem.
Przed uruchomieniem giełdy warunki obrotu zwierzętami...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta