Genialny wizjoner
Heretycy nauki: Juliusz Verne
Genialny wizjoner
Juliusz Verne (1828--1902) zasłynął jako autor wyjątkowo poczytnych książek przygodowych i fantastycznonaukowych. Z niezwykłym wyczuciem potrafił przewidzieć, jak potoczy się rozwój postępu naukowo-technicznego. Prognozował nawet, że to Amerykanie pierwsi wylądują na Księżycu, tak bardzo wierzył w ich pomysłowość i zmysł praktyczny; uznał ich za najlepszych mechaników! Wydawałoby się, już wszystko wiemy o tym genialnym wizjonerze. Jeśli nawet jakieś wynalazki opisane przez niego nie zostały już wymyślone i wykorzystane, to są realizowane lub niedługo będą. Od śmierci pisarza mija w tym roku 90 lat, ale jeszcze nie przemówił do swych czytelników pełnią swych sił twórczych.
Mimo licznych wznowień jego powieści na całym świecie pozostała jeszcze jedna książka, o której nic nie było wiadomo. Nie mogła doczekać się publikacji, co u progu XX wieku jest tym bardziej ciekawe, gdyż ukazuje raczej ponure wizje przyszłej cywilizacji technologicznej niż dobrodziejstwa postępu. To, co dziś nas tak nurtuje, jak choćby degradacja środowiska, Verne opisał już przed ponad 130 laty!
Zrzęda i pesymista
To jedna z wcześniejszych powieści pisarza. Powstała prawdopodobnie w 1863 r. W tym też roku Jules Hetzel odmówił jej wydania, bo zrobiła na nim wrażenie jedynie "mizernej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta