Wymiana etosu
III Kongres Kultury Polskiej na Obczyźnie
Wymiana etosu
Maciej Kledzik
-- Kultura jest tarczą ochronną przeciw nieustającej ofensywie chytrego i brutalnego sąsiada -- mówił prezydent Edward Raczyński, otwierając w 1985 roku II Kongres Kultury Polskiej na Obczyźnie. III Kongres, który 26 sierpnia zakończył tygodniowe obrady, pogrzebał z honorami etos niepodległościowy i usiłował znaleźć formy współpracy polonijno-polskiej w XXI wieku i etosu budowanego na wartościach kultury. Kongresem tym Wychodźstwo w Wielkiej Brytanii zakończyło ostatecznie trwającą pół wieku działalność najwyższych władz Rzeczypospolitej, podsumowało dorobek i zapowiedziało rezygnację z organizacji kolejnego Kongresu, który zgodnie z tradycją, powinien odbyć się w roku 2005.
O historycznej roli Drugiej Emigracji mówił w inauguracyjnym wystąpieniu gość z kraju, prof. Jerzy Skowronek. Przypomniał, że po przegranej wojnie polsko-rosyjskiej 1831 roku Wielka Emigracja, po kilku beznadziejnych próbach wzniecenia powstań w kraju, zrezygnowała z działalności politycznej. Władze na uchodźstwie po 1939 r. osiągnęły status sojusznika w koalicji antyfaszystowskiej, czego nie udało się żadnym poprzednim falom wychodźstwa, a jednym z ich największych sukcesów było wyciągnięcie z sowieckich łagrów kilkuset tysięcy obywateli II Rzeczypospolitej....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta