Z inicjatywy ministerstwa
Jak prywatyzowane będzie PPW "Rzeczpospolita"
Z inicjatywy ministerstwa
Rozpoczął się proces komercjalizacji PPW "Rzeczpospolita", czyli jej przekształcenia wjednoosobową spółkę Skarbu Państwa. Podstawą prawną jest art. 6 ustawy o prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych z 1990 roku (nowa ustawa przyjęta przez Sejm, jak wiadomo, nie weszła w życie) , czyli decyzje podejmuje premier na wniosek ministra przekształceń własnościowych, po zasięgnięciu opinii organów przedsiębiorstwa oraz organu założycielskiego.
Ponieważ zgodnie z ustawą chodzi o zasięgnięcie opinii, więc negatywne opinie (jakie dały Rada Pracownicza i dyrektor PPW) nie wstrzymują decyzji premiera.
Trochę historii
Państwowe Przedsiębiorstwo Wydawnicze "Rzeczpospolita" istnieje od 1981 roku i zostało powołane do wydawania gazety "Rzeczpospolita", która do 1990 roku była gazetą rządową. Zprawa rządu do gazety zrezygnował gabinet Tadeusza Mazowieckiego, który zdecydował, że w demokratycznym kraju nie chce mieć ani tej, ani jakiejkolwiek gazety rządowej. (W latach 1981 -- 1990 dyrektora przedsiębiorstwa i redaktora naczelnego, w jednej osobie, powoływał premier na wniosek szefa URM, co było niezgodne z ustawą o przedsiębiorstwach państwowych) . Pierwszym dyrektorem PPW z konkursu, w maju 1991 roku, został Maciej Cegłowski,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta