Czy Polska może się obronić?
Polemiki
Czy Polska może się obronić?
Romuald Szeremietiew
Stanisław Dronicz przedstawił smutne rozważania nad obronnością w artykule "Czy Polskę stać na nowoczesną armię? " ("Rzeczpospolita" z 12--15 sierpnia br. , dodatek "Plus Minus") . Autor, pułkownik WP i doradca w MON z okresu, gdy ministrem był Janusz Onyszkiewicz, napisał w konkluzji swego artykułu: "Z moich rozważań wynika, że odpowiedź na pytanie, postawione w tytule opracowania, jest negatywna". A więc nie stać Polski na nowoczesną armię. Jedyne na co nas stać, zdaniem autora, to nowoczesne uzbrojenie niewielkich "sił szybkiego reagowania", których Polska jeszcze nie ma. Ponadto, możemy też zadbać o nowoczesność polskich SZ w zakresie "mobilności, wyszkolenia, jakości dowodzenia". Jest sprawą wątpliwą, czy można myśleć o mobilności armii i wysokim poziomie wyszkolenia, jeżeli żołnierze dysponują rozsypującą się techniką i starym uzbrojeniem. Ale wydaje mi się, że nie tylko w tej sprawie płk Dronicz nie ma racji.
Państwo, będąc narzędziem w rękach narodu, powinno spełniać dwie funkcje: tworzyć warunki rozwoju społecznego i zamożności obywateli oraz zapewniać im bezpieczeństwo wewnętrzne i zewnętrzne. Obronność jest tym zakresem działalności państwa, gdzie rozstrzyga się kwestie bezpieczeństwa zewnętrznego kraju. Przez obronność rozumiemy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta