Sztuka zarządzania oczekiwaniami
Kiedy w 67 r. p.n.e. dostawy zboża do Rzymu były ograniczane przez grasujących na Morzu Śródziemnym piratów, ogłoszono nominację Gnejusza Pompejusza na przywódcę floty morskiej, której zadaniem było pozbycie się bezwzględnych korsarzy. W ledwie 40 dni cel został osiągnięty, co zapewniło większą i stabilniejszą podaż zbóż na rynku krajowym. Interesujące jest jednak to, że nie po tych 40 dniach, ale już w dniu ogłoszenia nominacji Pompejusza ceny zbóż gwałtownie spadły. Chociaż w tym czasie piraci wciąż stanowili zagrożenie, to oczekiwania, że w niedalekiej przyszłości dostawy zboża będą bezpieczne, doprowadziły do znacznego obniżenia cen.
Pokazuje to, jak bardzo oczekiwania wpływają na przebieg procesów gospodarczych już od ponad dwu tysięcy lat.
Przede wszystkim liczą się stopyDzisiaj banki centralne w coraz większym stopniu podkreślają kluczową rolę oczekiwań uczestników życia gospodarczego w skutecznym prowadzeniu polityki pieniężnej. Dlatego że bezpośrednio bank centralny wpływa - poprzez operacje otwartego rynku - tylko na krótkoterminowe stopy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta