Gdy szef nie wywiązuje się z obowiązków, pracownik może odejść
To zresztą coraz częstszy i dość wygodny powód rozstania pracownika z firmą. Zamiast np. porzucać pracę, zarzuca on pracodawcy, że nie przestrzega swoich podstawowych obowiązków wobec załogi. Wystarczy, że np. szef nieterminowo wypłaca wynagrodzenie. Na takie nagłe działanie zezwala pracownikowi art. 55 k.p. Zatrudniony rozwiązuje umowę bez wypowiedzenia, a przyczyna tego odejścia leży po stronie zakładu pracy.
Kiedy jest to możliweAle nie każde uchybienie pracodawcy uprawnia zatrudnionego do takiej szybkiej decyzji. Wolno mu rozwiązać umowę bez wypowiedzenia tylko w dwóch wypadkach. Art. 55 k.p. dopuszcza to wyłącznie wówczas, gdy:
¦ pracownik ma orzeczenie lekarskie stwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na jego zdrowie, a pracodawca nie przeniósł go we wskazanym w orzeczeniu lekarskim terminie do innej pracy, odpowiedniej ze względu na stan jego zdrowia i kwalifikacje zawodowe (art. 55 § 1 k.p.),
¦ pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika (art....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta