Rozstajesz się z pracownikiem - wydaj świadectwo
Jeśli pracownik nie ma świadectwa za długie okresy, to z pewnością przyszły szef spyta go o przyczyny bezczynności zawodowej. Aby więc nie utrudniać znalezienia nowej pracy, kodeks pracy nakłada na pracodawcę obowiązek niezwłocznego wydania świadectwa pracy w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy (art. 97 § 1 k.p.). Takiego wymogu nie ma natomiast przy zakończeniu umów cywilnoprawnych, np. zlecenia czy o dzieło, ponieważ nie są to umowy o pracę.
Kiedy wydaćŚwiadectwo pracy trzeba wydać pracownikowi lub osobie przez niego do tego upoważnionej niezwłocznie. Co to znaczy?
Pracownik ma otrzymać świadectwo pracy przed końcem swojej ostatniej godziny pracy w zakładzie.
Jeśli jednak choruje lub wypoczywa, to można później doręczyć ten dokument - w ciągu 7 dni od ustania stosunku pracy (§ 2 pkt 1 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta