Naruszenie dobrych praktyk może być podstawą do zwolnienia
- Firma udzielała rzetelnym klientom upustów w cenach towarów. Pewnego razu zamiast tego główny menedżer dał bonus w formie gotówki i to klientowi, który miał zaległości płatnicze. Kierownictwo zwolniło menedżera z pracy. Zarzuciło mu naruszenie wewnętrznych regulacji pełniących rolę kodeksu etycznego. Zgodnie z nim bonusy mogły być dawane tylko klientom bez zaległości i tylko w formie upustów w fakturze - tłumaczy adwokat Bartłomiej Raczkowski, partner w kancelarii Sołtysiński, Kawecki & Szlęzak.
Luźne zasady albo sztywne proceduryPrzykład ten pokazuje, jak za pośrednictwem kodeksów etycznych pracodawcy rozszerzają katalog pracowniczych obowiązków, a ich naruszenie traktują jako uzasadnioną przyczynę rozwiązania umowy o pracę. W jednym z ostatnich orzeczeń Sąd Najwyższy uznał np., że pracodawca może zwolnić dyscyplinarnie menedżera, jeśli nie chce on podpisać deklaracji lojalnościowej wobec firmy (sygn. I PK 228/06). Taki obowiązek wynikał też z kodeksu etycznego podpisanego wcześniej przez tego menedżera.
Zdaniem ekspertów o tym, jakie konsekwencje dla pracowników mogą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta