Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dżinsowa rewolucja na Białorusi

21 marca 2007 | Kultura | BM
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

KSIĄŻKA Dżinsowa rewolucja na Białorusi "Białoruś - kartofle i dżinsy" pokazuje Łukaszenkę jako bezwzględnego satrapę, który umiejętnie pozuje na Baćkę - ojca narodu i sprawnego gospodarza

Tytułowe kartofle nawiązują do "kartoflanej rewolucji" - tak nazywano zwycięstwo, które w 1994 r. w wyborach prezydenckich na Białorusi odniósł dyrektor sowchozu Aleksander Łukaszenko. A dżinsy? Białoruska opozycja, wzorem ukraińskiej, szukała wyrazistego koloru rozpoznawczego. Pomarańczowy był zarezerwowany, wybrano "dżinsowy" - kolor pragnącej zmian młodzieży.

Opis buntu, początkowo ograniczającego się do rockowych festynów i obchodzenia dawnych ludowych świąt, zaczyna się w 1980 r. Kiedy w Polsce powstała "Solidarność", a w Afganistanie mudżahedini walczyli z Armią Czerwoną, na Białorusi czas się zatrzymał. Wtedy, nieopodal zamku w Mirze, trzech młodych ludzi zakopało butelkę po szampanie. Wewnątrz schowali deklarację walki z komunizmem. Ich dzieło mają kontynuować dzieci i wnuki. Ocenili, że walka potrwa sto lat.

Historię zmagań z dyktaturą komunistyczną i autorytarną władzą Łukaszenki autorzy opowiedzieli poprzez biografie opozycjonistów. Dzielą ich pochodzenie, doświadczenia i wiek. To inteligenci i robotnicy. Byli partyjni i tacy, którzy nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 4097

Spis treści
Zamów abonament