Kiedy wynajmowane aktywa wykazujemy w bilansie firmy
Często zamiast kupować aktywa trwałe, firmy wynajmują je lub biorą w leasing. Użytkują oddane na podstawie umowy aktywa, jednak nie muszą opłacać zobowiązania wynikającego z zakupu inwestycyjnego (nie angażują środków własnych), lecz spłacają w umówionym okresie raty kapitałowe wraz z odsetkami.
Przez okres trwania umowy przedmiot leasingu/najmu pozostaje własnością leasingodawcy. Mimo to może być wykazywany w aktywach korzystającego po spełnieniu pewnych warunków.
Leasing według ustawy o rachunkowościZgodnie z art. 3 ust. 4 ustawy o rachunkowości, jeżeli umowa najmu jest zawarta na czas oznaczony i spełnia co najmniej jeden z zawartych w tym artykule warunków (patrz ramka), wówczas kwalifikuje się ją jako umowę "leasingu finansowego", a przedmiot umowy zalicza się do aktywów trwałych korzystającego. Powinien on być amortyzowany w okresie jego ekonomicznej użyteczności. W rozumieniu przepisów podatkowych (patrz niżej) jest to zwykle umowa leasingu operacyjnego, pojawią się więc różnice przejściowe z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta