Prawo karne: kiedy dochodzi do zbiegu przepisów ustawy
P roblem kumulatywnej kwalifikacji czynu ma praktyczne znaczenie głównie w ramach przestępstw przeciwko bezpieczeństwu powszechnemu oraz bezpieczeństwu w komunikacji, lecz nie jest pozbawiony znaczenia również w ramach przestępstw przeciwko bezpieczeństwu indywidualnemu.
Czy w razie umyślnego narażenia na niebezpieczeństwo dobra prawnego (np. życia, zdrowia) oraz nieumyślnego naruszenia tego dobra zachodzi kumulatywny zbieg przepisów ustawy?
Instytucję tę wprowadził kodeks karny z 1969 r. i niedługo po jego wejściu w życie problem postawiony w pytaniu stał się przedmiotem ożywionej dyskusji. Również ówczesny Sąd Najwyższy wypowiadał się sensownie na temat stosowania tej instytucji.
Nie można jednak uznać sprawy za zamkniętą, bo w tej kwestii nie wszystko zostało do końca wyjaśnione i nie wszystkie wątpliwości usunięte. A ponadto instytucja kumulatywnego zbiegu przepisów została żywcem przeniesiona do kodeksu karnego z 1997 r., wobec czego sprawa nadal jest aktualna.
Nie ma rozwiązań doskonałychTo, że konstrukcja kumulatywnego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta