Jak odbudować zaufanie obywateli do państwa
Podstawowym zadaniem polskiej prawicy nie jest dziś walka z dziedzictwem postkomunizmu ani krucjata w obronie tradycyjnych wartości. Na partiach, które zwyciężyły w wyborach 2005 roku, ciąży obowiązek odbudowy sprawiedliwego państwa, wyposażenia go w sprawne i uczciwie funkcjonujące instytucje, które cieszą się zaufaniem obywateli. Gdyby dziś prawica porzuciła ideę IV Rzeczypospolitej, zredukowała ją do kilku rozliczeniowych gestów, nie tylko oszukałaby wyborców, ale także wpisała się w ponurą wielowiekową tradycję zaniedbanych reform ustrojowych. Wpisałaby się w tradycję, która logikę politycznej rywalizacji czy ideowy pryncypializm stawiała wyżej niż wzmocnienie państwa.
Jedność niemile widzianaPrawica polska w dzisiejszym kształcie ma rodowód sięgający początków lat dziewięćdziesiątych. Była wówczas amalgamatem stanowisk sprzeciwiających się "długiej agonii" PRL i głoszących program restytucji dawnych porządków. Różniła się jednak w tym, do czego należy wracać. Jedni uważali, że najważniejsze są chrześcijańskie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta