Jakie są skutki zgody właściciela nieruchomości na eksploatowanie jej przez przedsiębiorcę
Sąd Najwyższy w wyroku z 18 stycznia tego roku (ICSK223/06) uznał, że zawarta ponad 30 lat temu umowa między właścicielem nieruchomości a zakładem energetycznym daje zakładowi prawo do trwałego korzystania z tej nieruchomości. Innymi słowy zgoda właściciela na usytuowanie na jego ziemi urządzeń przedsiębiorcy (media, telekomunikacja, energetyka itp.) uprawnia go do trwałego korzystania z cudzej nieruchomości.
Doniosłość tej fundamentalnej tezy jest nie do przecenienia dla pewności obrotu gospodarczego, zwłaszcza trwałości inwestycji.
Czym z jurydycznego punktu widzenia jest zgoda właściciela na budowę oraz eksploatację sieci, np. telekomunikacyjnej. Najczęściej jest elementem umowy między przedsiębiorcą eksploatującym sieć a właścicielem nieruchomości, lecz raczej nie dowodzi istnienia świadczenia wzajemnego właściciela ziemi.
W swej istocie jego zgoda jest jednostronną czynnością prawną trwale wpływającą na sferę prawną przedsiębiorcy. Zgodnie bowiem z art. 56 kodeksu cywilnego czynność prawna wywołuje nie tylko skutki w niej wyrażone, lecz również te, które wynikają z ustawy. ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta