Pułapki czyhają na wierzycieli
Postępowanie z nierzetelnymi dłużnikami można sobie ułatwić już na etapie zawierania umowy. Chodzi przede wszystkim o wyeliminowanie przepisów, które przewidują taką ochronę przedsiębiorców, jaka niekoniecznie musi im odpowiadać. Tytułem przykładu można tu wymienić art. 230 kodeksu spółek handlowych. Wynika z niego, że rozporządzenie prawem lub zaciągnięcie zobowiązania do świadczenia o wartości dwukrotnie przewyższającej wysokość kapitału zakładowego wymaga uchwały wspólników, chyba że umowa spółki stanowi inaczej. Wielu przedsiębiorców w ogóle nie wiedziało o jego istnieniu. Wskutek tego umowy zawarte z naruszeniem wspomnianego przepisu były nieważne, stając się dla firm zaczynem korowodu nieprzyjemności w sądach, urzędach skarbowych itp. Przepis ten został jednak zmieniony i obecnie jego naruszenie nie skutkuje już przynajmniej nieważnością umowy.
Mimo to pułapek cały czas nie brakuje. Jedna z nich czyha np. w umowach zawieranych z osobami pozostającymi w związkach małżeńskich. Chodzi o osoby objęte tzw. wspólnością ustawową....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta