O czym pamiętać przy pisaniu pozwu
Chodzi o obowiązującą od 20 marca nowelizację kodeksu postępowania cywilnego (DzU z 2006 r. nr 235, poz. 1699). Chcąc opisać zmiany jednym zdaniem, trzeba by chyba stwierdzić, że postępowanie stało się jeszcze bardziej sformalizowane i wymaga większej wprawy niż poprzednio. Dotyczy to zwłaszcza postępowań w sprawach gospodarczych, czyli m.in. takich, w których jeden przedsiębiorca dochodzi zapłaty od innego.
Co napisaćWyjątkową uwagę trzeba zwracać na to, co i jak piszemy w pismach procesowych. Wskutek nowelizacji jeszcze więcej jest pułapek, w które wpaść mogą zarówno wierzyciel, jak i jego pełnomocnik. Na pocieszenie dodajmy, że niekiedy większa staranność wymagana jest też od dłużnika. Niezależnie jednak od tego, czy chodzi o dłużnika czy wierzyciela, skutki niewiedzy, nieuwagi i nieporadności będą czasem poważne, z przegraniem sprawy sądowej włącznie. Nie dziwi zatem opinia radcy prawnego i szefa zespołu prawnego spółki Raport z Koszalina Macieja Kamieniarza, który zauważa, że wskutek nowelizacji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta