Za co ma odpowiadać Krajowa Rada Sądownictwa
Krajowa Rada Sądownictwa (Rada lub KRS) powstała w wyniku porozumień Okrągłego Stołu w 1989 r. W pierwszej dotyczącej jej ustawie z 20 grudnia 1989 r. jako podstawowe zadania przewidziano m.in. rozpatrywanie wniosków w sprawach kadrowych sędziów (nominacje, awanse, przeniesienia), zajmowanie się ważnymi kwestiami ustrojowymi sądownictwa tudzież opiniowanie projektów aktów normatywnych dotyczących trzeciej władzy.
Konstytucyjny organ państwaKonstytucja z 2 kwietnia 1997 r., realizując zasady podziału władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej, znacznie rozbudowała zakres funkcjonowania KRS, którą określa się jako konstytucyjny organ państwa uplasowany między władzami, albowiem w jej skład wchodzą przedstawiciele wszystkich trzech władz. Zadaniem Rady stało się podejmowanie najważniejszych decyzji w kwestii sądownictwa, a zwłaszcza ochrona niezawisłości sędziów i niezależności sądów.
Z upływem czasu rola i znaczenie KRS jako strażnika konstytucyjnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta