Rezerwacja - tak, ale tylko aktem notarialnym
Jerzy Krotoski: Najważniejsza jest forma umowy, którą zawieramy. W powszechnym rozumieniu zawarcie zwykłej umowy pisemnej już gwarantuje nam możliwość nabycia nieruchomości. W rzeczywistości jednak tylko umowa w formie aktu notarialnego daje nam taką gwarancję.
W przypadku zwykłej umowy sprzedający może się wycofać właściwie bez konsekwencji?Umowa przedwstępna ma charakter rezerwacji i jest to bardzo niebezpieczne narzędzie z punktu widzenia kupującego. Znam wiele historii, kiedy przyszłym właścicielom wydawało się, że transakcja jest już pewna, więc organizowali finansowanie, po czym dowiadywali się, że się spóźnili, bo ta nieruchomość została sprzedana za wyższą cenę. Słyszałem również o inwestorze, który był pewien, że w ciągu kilku dni po zgromadzeniu dokumentów przez sprzedającego będzie zawierał już ostateczną umowę. Kiedy poszedł do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta