Jak prześwietlano kandydatów na świętych
Dziś w Rzymie nastąpi uroczyste zamknięcie etapu diecezjalnego procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II. Pracę nad dokumentami rozpocznie Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych. Jeśli pominąć hałaśliwą grupę kilkunastu teologów sprzeciwiających się beatyfikacji, którzy wskazują m.in. na negatywny stosunek polskiego papieża do teologii wyzwolenia, konserwatyzm w kwestiach etyki seksualnej i niejasne interesy watykańskiego banku IOR, procesowi towarzyszy wyjątkowe poparcie i sympatia opinii publicznej .
W przeszłości bywało z tym różnie. Nierzadko beatyfikacje i kanonizacje wywoływały falę krytyki i protestów, nawet dyplomatycznych.
KGB decyduje o świętościNajgłośniejsze z nich dotyczą Piusa XII, którego proces beatyfikacyjny, rozpoczęty w latach 60., wciąż trwa. Pod jego adresem do dziś padają najcięższe zarzuty: od obojętności wobec eksterminacji Żydów po antysemityzm i współpracę z reżimem Hitlera. W ubiegłym roku ambasador Izraela przy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta