Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fundusze unijne: płacić VAT czy nie

02 kwietnia 2007 | Ekonomia | PS

Fundusze unijne: płacić VAT czy nie Według najnowszych interpretacji przepisów podatkowych Izby Skarbowej w Warszawie Skarb Państwa powinien zapłacić podatek w związku z realizowanymi projektami dofinansowanymi z Unii Europejskiej - pisze prezes Europejskiego Centrum Przedsiębiorczości Piotr Stefaniak

Po przystąpieniu do Unii Europejskiej Polska uzyskała dostęp do dziesiątków miliardów euro z funduszy strukturalnych. W 2004 r. wydawało się, że wszystko jest zapięte na ostatni guzik. Odbyły się konkursy, wybrano najciekawsze projekty i... nadszedł czas rozczarowań. Zbudził się fiskus i zaczął się upominać o swoją daninę. Pytanie tylko, czy to fair?

Wyrazistym przykładem jest problem klasyfikowania przez urzędy skarbowe realizacji zadań w ramach sektorowego programu operacyjnego "Rozwój zasobów ludzkich" (SPO RZL) jako odpłatnego świadczenia usług w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

W konsekwencji realizujący projekty w ramach SPO RZL powinni wystawiać instytucjom wdrażającym (płatnikom) faktury VAT. I tu powstaje pierwszy problem. Zgodnie bowiem z rozporządzeniem Komisji (WE) nr 448/2004 z 10 marca 2004 r. podatki i opłaty, w tym VAT, nie stanowią kosztów kwalifikowanych do refundacji, chyba że są rzeczywiście i ostatecznie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 4121

Spis treści
Zamów abonament