Każdy szef musi respektować prawa palaczy
Dla pracodawców ten obowiązek przesądził ostatecznie wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 4 kwietnia 2007 r. (IOSK892/06). Orzeczenie to wywołało wiele pytań i wątpliwości. Na niektóre z nich postaramy się odpowiedzieć.
NSA uznał, że bezwzględny obowiązek utworzenia palarni wynika z art. 5 ust. 1 pkt 3 ustawy z 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (DzU z 1996 r. nr 10, poz. 55).
Ustanawia on zakaz palenia w pomieszczeniach zakładów pracy oraz innych obiektów użyteczności publicznej poza pomieszczeniami wyodrębnionymi i odpowiednio przystosowanymi, a w małych, jednoizbowych lokalach gastronomicznych - poza wyraźnie wyodrębnionymi miejscami.
Zatem palarnie trzeba urządzić w taki sposób, aby nie przeszkadzały niepalącym. Ustawa nakładając określone obowiązki na właścicieli lub użytkowników obiektów, gwarantuje im prawo do życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego. Ponadto rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta