Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gdy wyszkoliłeś pracownika, możesz go zatrzymać najwyżej trzy lata

18 kwietnia 2007 | Dobra firma | LB
źródło: Nieznane

TEMAT DNIA Gdy wyszkoliłeś pracownika, możesz go zatrzymać najwyżej trzy lata Chcąc pomóc pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje, zawrzyj z nim umowę o skierowanie na naukę. Zobowiążesz go wtedy do odpracowania darowanych pieniędzy

Chodzi o umowę o skierowanie podwładnego na kształcenie oraz o pokryciu kosztów edukacji. Zatrudniony zapewnia wtedy, że przepracuje w danej firmie pewien okres po zakończeniu kształcenia, a jeżeli złamie obietnicę - to zwróci koszty.

Kodeks pracy w art. 17 i 94 ust. 6 nakłada na pracodawcę obowiązek ułatwiania pracownikom podnoszenia kwalifikacji. W praktyce jednak są to puste przepisy, bo kodeks pracy nie przewiduje sankcji za to, że szef nie będzie przestrzegał tego nakazu wobec dorosłych pracowników.

Obowiązek ułatwiania podnoszenia kwalifikacji zawodowych nie oznacza, że pracownik może domagać się od pracodawcy zorganizowania i przeprowadzenia określonego rodzaju szkolenia, np. komputerowego (wyrok Sądu Najwyższego z 25 maja 2000 r., I PKN 657/99).

Wymagaj po skierowaniu

Szczegółowe regulacje o kształceniu dorosłych pracowników zawiera rozporządzenie ministra edukacji narodowej oraz ministra pracy i polityki socjalnej z 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (DzU nr 103, poz. 472 ze zm., dalej rozporządzenie). ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 4134

Spis treści
Zamów abonament