Argumenty przeciw korekcie
Wbrew poglądowi wyrażanemu przez większość organów podatkowych, minister w piśmie z 27 marca 2007 r. (PT5-033-13/EK/2006/AP-7828/7789) stwierdził, że aport w postaci środków trwałych lub towarów handlowych może powodować konieczność korekty VAT odliczonego przy nabyciu wnoszonych aportem składników majątkowych.
Uzasadnienie ministraMinister odwołał się do ogólnej zasady wyrażonej w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, zgodnie z którą podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia VAT naliczonego, jeżeli zakupione towary (usługi) zostaną wykorzystane do wykonywania czynności opodatkowanych. Przywołał też art. 91 ust. 7 ustawy, który mówi, że przepisy określające konsekwencje sprzedaży środków trwałych (wartości niematerialnych i prawnych) w okresie korekty podatku naliczonego związanego z ich zakupem stosuje się odpowiednio w sytuacji, gdy "podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego przez siebie towaru lub usługi i dokonał takiego obniżenia albo nie miał takiego prawa, a...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta