Co z amortyzacją, gdy korzystasz z gwarancji
Niewątpliwie takie zdarzenia wpłyną na amortyzację tego środka trwałego.
Zwrot części cenyZacznijmy od zwrotu części ceny zakupu. W tym wypadku konieczne będzie obniżenie podstawy naliczania odpisów amortyzacyjnych. Przepisy nie mówią wprost, że po obniżeniu ceny trzeba skorygować wartość początkową środka trwałego, którą w wypadku zakupu jest cena nabycia. Niemniej z definicji ceny nabycia wynika, że jest to kwota należna sprzedającemu -a więc wszelkie zmniejszenia ceny, w tym w ramach postępowania reklamacyjnego, powinny zmniejszać podstawę naliczania amortyzacji. I nie ma tu znaczenia, że amortyzacja już się rozpoczęła.
Potwierdzają to wyjaśnienia Urzędu Skarbowego w Wadowicach z 5 kwietnia 2005 r. ( PD1A /4155/05) . Urząd stwierdził, że wartość początkowa środków trwałych może być zmieniana po uzyskaniu od kontrahenta faktury korygującej. Ponowne jej ustalenie powinno nastąpić w miesiącu otrzymania faktury korygującej lub innego dowodu świadczącego o obniżeniu kwoty należnej kontrahentowi. Podstawą do obliczenia amortyzacji będzie w takim...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta