Należy się odwoływać, a nie pokornie przyjmować podwyżki
Małgorzata Zamorska: Może to zrobić na dwa sposoby: podwyższając stawkę opłaty w związku z trwałą zmianą sposobu korzystania z nieruchomości na podstawie art. 73 ustawy o gospodarce nieruchomościami bądź weryfikując wartość nieruchomości, od której nalicza się opłatę, na podstawie art. 77 ww. ustawy.
Czy otrzymując decyzję o podwyżce opłat, wieczysty użytkownik musi się zgodzić na nowe stawki czy może je skutecznie kwestionować?Oczywiście, że może. Skarb Państwa lub gmina, która oddała grunt w użytkowanie wieczyste, działa w tym wypadku jak właściciel, a nie organ państwowy lub samorządowy. Często wieczyści użytkownicy nie zdają sobie z tego sprawy i odbierają pisma z urzędu, w których określa się nową wysokość opłaty jako decyzję administracyjną podlegającą bezwzględnemu wykonaniu. Tymczasem pismo zawierające w swojej treści określenie nowej opłaty jest niczym innym jak cywilnoprawną ofertą, którą można przyjąć lub nie. Pisma takie nie są decyzją, więc nie służy od nich odwołanie w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta