Fundusze europejskie na kulturę
W województwach tych odrestaurowano i oddano do użytku publicznego wiele ważnych zabytków, m.in. Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, chojnicką bazylikę, Kalwarię Wejherowską (zwaną Jerozolimą Północy) i dawną siedzibę Bractwa Kurkowego w Kościerzynie.
Do zwiedzania skansenów i podglądania lokalnych zwyczajów oraz tradycji zapraszają regiony takie, jak historyczne Kaszuby czy nowo powstała Kraina w Kratę (nadmorskie gminy Pomorza Środkowego).
Pieniądze od europejskiej Wspólnoty płyną tu dwoma strumieniami. Pierwszy to tzw. fundusze twarde: duże sumy, o które mogą się starać gminy i instytucje na remonty zabytków i budowanie nowych obiektów służących kulturze. O przyznaniu takiego dofinansowania decyduje urząd marszałkowski, który rozpatruje złożone w odpowiednich terminach wnioski. Refundacja kosztów inwestycji może sięgać nawet 80 proc. Takie możliwości tworzą unijne fundusze strukturalne, czyli ZPORR (Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego, podpunkt 1.4. "Rozwój turystyki i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta