Obowiązujący kodeks wymaga zasadniczej zmiany, a nie kolejnej nowelizacji
To, że obowiązujący kodeks cywilny wymaga poprawienia, nie budzi wątpliwości. Największych zmian dokonano w nim, głównie w zakresie prawa własności i umów, w latach 1989 - 1990. Późniejsze nowelizacje wiązały się m.in. z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej, część wymusiło orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego, inne wiązały się z rozwojem techniki i nowymi formami obrotu gospodarczego.
Nadszedł czas na pozbycie się kolejnych przestarzałych rozwiązań, poprawienie niektórych przepisów i wprowadzenie do kodeksu nowych instytucji. Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego ma ambitny plan zakończenia obecnej kadencji przygotowaniem projektu nowego kodeksu. Zapowiedział to jej przewodniczący prof. Zbigniew Radwański ("Nowy kodeks cywilny w cztery lata", "Rz" z 30 listopada 2006 r.).
Najem i użytkowanieZdaniem prawników zmian wymagają przepisy dotyczące najmu. Kodeks cywilny przewiduje, że najem zawarty na czas dłuższy niż dziesięć lat uważa się, po upływie tego terminu, za zawarty na czas...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta