Pożyczka bez procentów to przychód
Niektóre urzędy twierdzą, że osiąga przychód z nieodpłatnego świadczenia. Argument jest taki: gdyby chciał dostać kredyt w banku, musiałby zapłacić odsetki. Jeśli nie musi płacić odsetek - "zarabia".
Tak uważa przykładowo Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu . O przychody z nieodpłatnych świadczeń zapytała spółka, która udzieliła swoim pracownikom dwuletnich, nieoprocentowanych pożyczek. Argumentowała, że nie prowadzi działalności w tym zakresie oraz przyznaje pożyczki wszystkim pracownikom na tych samych zasadach. Nie może więc ustalić rynkowej wartości świadczenia. Urząd uznał jednak (interpretacja z 23 maja 2006 r., ZD /40616/ PIT /06) , że "otrzymanie pożyczki nieodpłatnie, a więc otrzymanie określonej ilości pieniędzy lub rzeczy oznaczonych co do gatunku, bez obowiązku uiszczenia odsetek, jest niczym innym, jak otrzymaniem świadczenia nieodpłatnego w rozumieniu art. 11 ust. 1 updof". To świadczenie jest przychodem ze stosunku pracy, szacowanym na podstawie cen rynkowych (czyli w wysokości średnich odsetek stosowanych przez banki).
W Warszawie bez podatkuKorzystne dla podatników stanowisko przedstawiła natomiast I zba Skarbowa w Warszawie w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta