Macierzyństwo w czasach zarazy
W ich opowieściach o życiu brakuje dobrej puenty. Bo jak ocenić los, w którym za walkę o ideały trzeba płacić znoszeniem tortur, upodleniem, strachem, bólem, śmiercią najbliższych? A potem przez kilkadziesiąt lat być skazanym na zmowę milczenia. Józefa Życińska, walcząca w partyzantce, która po wojnie w szpitalu więziennym urodziła córkę, dziś żyje w rodzinnej wsi Wołów pod Skarżyskiem-Kamienną. I choć straciła pięcioro najbliższych, doczekała wolnej Polski. Mówi: - Łaska boża nad człowiekiem jest. - Salwina Strug mieszka w Poznaniu, ma córkę i udało jej się upamiętnić męża. Władysława Osińska może o sobie powiedzieć, że przetrwała. Ma 87 lat, dzieci, wnuki, jeszcze dwa lata temu jeździła z pielgrzymką do Lourdes.
A przecież wiele z nich los skazał na tragedię. Jak Stefanię Zarzycką, matkę trójki dzieci, działaczkę podziemia. W zaawansowanej ciąży trafiła do więzienia na Zamku Lubelskim. Nie wytrzymała tortur, zmarła po urodzeniu dziecka. Córeczka przebywała w więzieniu jeszcze przez dwa lata. W końcu oddano ją do domu dziecka, skąd w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta