Chcą nas w NATO czy nie
Amerykański raport na temat opinii publicznej w krajach zainteresowanych poszerzeniem sojuszu północnoatlantyckiego
Chcą nas w NATO czy nie
Kazimierz Dziewanowski
W Polsce toczy się obecnie kilka ważnych dyskusji, których rezultaty będą miały wpływ na przyszłość kraju w nadchodzącym stuleciu. Jedną z nich -- prawdopodobnie najważniejszą -- jest debata dotycząca bezpieczeństwa, inaczej mówiąc członkostwa w NATO, a także naszej integracji z Unią Europejską. Wszelako słabością tych dyskusji jest często odwoływanie się raczej do ogólnych haseł i sloganów niż do konkretnych badań, liczb i dobrze uzasadnionych argumentów.
Niejednokrotnie walka toczy się raczej na przekonania niż na oparte na faktach argumenty. Częściej mówi się o lekcjach historii albo o tym, że coś powszechnie wiadomo; że czegoś nigdy nie było i nie będzie, albo odwrotnie: że coś zawsze było i zmienić się tego nie da.
Dlatego pożyteczną rzeczą wydaje mi się zapoznanie Czytelników z pewnym interesującym, opartym na najnowszych badaniach, opracowaniem, które rzuca ciekawe światło na ową dyskusję i ujawnia sporo mało znanych aspektów sprawy.
Sondowanie społeczeństw
Opracowanie nosi tytuł: "Nowa europejska architektura bezpieczeństwa" i datę: wrzesień 1995. Zostało opublikowane przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta