Dobra czy zła ustawa
Restrukturyzacja banków spółdzielczych i BGŻ
Dobra czy zła ustawa
Ponad rok temu, 24 czerwca 1994 r. , Sejm uchwalił ustawę o restrukturyzacji banków spółdzielczych i Banku Gospodarki Żywnościowej. Jak twierdzą jej autorzy, ma ona na celu zbudowanie w Polsce jednej, trójszczeblowej struktury bankowości spółdzielczej na wzór Raiffaissena. Po piętnastu miesiącach funkcjonowania ustawy widać coraz wyraźniej, że wiele jej zapisów nie jest realizowanych. Nowelizacja tego aktu prawnego wydaje się więc kwestią czasu. Pytanie tylko, czy zmiany będą jedynie drobnymi korektami czy też będą dotyczyły spraw zasadniczych dla samej koncepcji restrukturyzacji.
Największe kontrowersje wzbudza zapis, nakazujący powołanie dziewięciu banków regionalnych. W myśl ustawy, powinny one powstać przed 14 stycznia br. , jednak w przewidzianym terminie nie powstał żaden z nich. Przedmiotem krytyki jest również udział w strukturach BGŻ banków zrzeszających, które istniały jeszcze przed uchwaleniem ustawy -- warszawskiego Banku Unii Gospodarczej oraz wrocławskiego Gospodarczego Banku Południowo-Zachodniego.
Polityczna ustawa
Zbigniew Pietrzak, przewodniczący rady BUG uważa, że w formie, w jakiej została uchwalona, ustawa szkodzi interesom banków spółdzielczych oraz samego BGŻ SA. --...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta