Potrzebne są zmiany
Ubezpieczenie społeczne rolników
Potrzebne są zmiany
Ustawę z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 1993 r. nr 71, poz. 342 z późn. zm. ) na ogół oceniano pozytywnie jako regulację nowoczesną, korzystną dla rolników, mogącą być nawet wzorem dla innych systemów ubezpieczeniowych. Po kilku latach okazało się, iż nie wszystkie jej unormowania są właściwe.
Obowiązujący system ubezpieczenia społecznego rolników coraz częściej jest krytykowany z powodu zasad finansowania świadczeń. Emerytury i renty rolnicze poważnie obciążają budżet państwa, ponieważ składka na ubezpieczenie emerytalno-rentowe rolników pokrywa jedynie 6 proc. wydatków. Niski udział dochodów ze składek wynika przede wszystkim z niekorzystnych obecnie proporcji między liczbą rolników czynnych zawodowo, opłacających składki, aliczbą emerytów i rencistów. Tych pierwszych jest około 1, 5 mln, a pobierających emerytury lub renty -- przeszło 2 mln. Aktywni zawodowo rolnicy nie mogą więc, nawet w istotnej części, sfinansować przez składkę kosztów świadczeń dla nie prowadzących już gospodarstwa rolnego.
Ustawa przyjęła model składki osobowej, której wysokość odpowiada możliwościom małego gospodarstwa rolnego. Nie została ona natomiast powiązana z poziomem dochodów osiąganych z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta