Więcej minusów niż plusów
Projekt ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym
Więcej minusów niż plusów
Pierwsze publiczne dyskusje nad rządowym projektem ustawy opowszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym wskazują, że dla licznych środowisk problemem najważniejszym jest wysokość składki ubezpieczenia zdrowotnego. Dowodzi to, że po przyszłej ustawie oczekuje się przede wszystkim podniesienia nakładów na opiekę zdrowotną ze środków publicznych. Przy takim stanie świadomości społecznej, kształtowanej przez związki zawodowe i samorządowe izby medyczne, należy liczyć się z tym, że po wprowadzeniu ubezpieczenia zdrowotnego polityczny przetarg o poziom składki będzie jednym z ważniejszych w sferze wyborów publicznych.
Presję będą potęgowały dotychczasowe niedofinansowanie opieki zdrowotnej oraz obiektywne czynniki powodujące wzrost kosztów leczenia.
Projektowany system musi więc być oceniany m. in. z punktu widzenia skuteczności mechanizmów zabezpieczających przed takim wzrostem parapodatku (w powszechnym ubezpieczeniu, gdzie istnieje obowiązek ubezpieczenia, składka jest parapodatkiem) , który wywoływałby konflikty lub zagrażał osiąganiu wzrostu gospodarczego lub stabilizacji gospodarczej. Jednocześnie projektowane instrumenty i rozwiązania należy oceniać ze względu na ich skuteczność w przeciwdziałaniu nadmiernemu wzrostowi kosztów, czyli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta